Головна » Нобелівська премія 2017 року з медицини: біологічний годинник
21:38
Нобелівська премія 2017 року з медицини: біологічний годинник

Премія з фізіології і медицині дісталася Джеффрі Холлу, Майклу Росбашу і Майклу Янгу за роботи в галузі біологічних ритмів. Вчені проводили дослідженя незалежно один від одного.

"За відкриття молекулярних механізмів, які контролюють циркадні ритми", - звучить формулювання Нобелівського комітету. Циркадні ритми - це циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язані зі зміною дня і ночі.

Вже давно відомо, що у будь-якого організму є так званий біологічний годинник. Вивчення цього феномена почалося ще в 18 столітті. Вивчення внутрішнього годинника стало абсолютно самостійною галуззю науки, яку називають хронобіологією.

Лауреати премії досліджували плодових мушок. Їм вдалося виявити у них ген, що контролює біологічні ритми. Вчені з'ясували, що цей ген кодує білок, який накопичується в клітинах протягом ночі і руйнується протягом дня.

Гени, які визначають роботу біологічного годинника, відкрили ще в 1980-90-х роках. Вони називаються: period (білок, який виробляється з його допомогою, називається PER), timeless (білок TIM) і doubletime (білок DBT).

Заслуга Холла, Росбаша і Янга в тому, що вони визначили ці гени і проаналізували, як вони працюють у мушок-дрозофіл. Таким чином вчені розібралися, як у цих мушок влаштовано біологічний годинник - тобто як гени визначають їхню поведінку протягом доби.
Згодом вони виділили й інші елементи, що відповідають за саморегуляцію "клітинного годинника" і довели, що біологічний годинник аналогічним чином працює і у інших багатоклітинних організмів, включаючи людей.
Внутрішній годинник відповідає в тому числі за цикли сну, кров'яний тиск, рівень гормонів і температуру тіла. Він впливає на все життя на землі від одноклітинних ціанобактерій до вищих хребетних.
Яка користь? Є люди, у яких робота біологічного годинника порушена через мутацію в деяких генах. Наприклад, вони хочуть спати вже до сьомої години вечора і прокидаються о третій-четвертій годині ранку. Якщо не можуть собі дозволити спати саме в цей час, то це призводить до недосипу і всіх негативних наслідків, що випливають з цього.

Крім того, завдяки знанню механізмів можна виявляти періоди, коли певні ліки більш ефективні і при цьому викликають менше небажаних реакцій.

Зазначимо, що у людей, які працюють в нічну зміну, частіше розвиваються інфаркт міокарда, інсульт, ожиріння і цукровий діабет.

Теоретично завдяки цим знанням можна створити препарати для корекції циклів і допомогти людям, яким доводиться спати в той час, коли організму необхідний сон.

Церемонія нагородження лауреатів відбудеться, за традицією, 10 грудня в день смерті Альфреда Нобеля.

Категорія: Біологія людини | Переглядів: 113 | Додав: bee